OSZCZĘDNIE

Pompy ciepła są dziś najbardziej oszczędnym ogrzewaniem na rynku.

Co sprawia, że pompa ciepła jest tak tania w użytkowaniu?

Zilustrujmy to przykładem. Kiedy zimą na zewnątrz jest -10°C, przy konwencjonalnym systemie grzewczym potrzeba dużego wydatku energetycznego, aby osiągnąć temperaturę 23°C w budynku. Natomiast dzięki instalacji z gruntową pompą ciepła możemy osiągnąć tę temperaturę w oszczędny sposób dlatego, że instalacja doprowadza dodatnią temperaturę z ziemi, praktycznie bez żadnego kosztu. Kilkanaście brakujących stopni potrzebnych do osiągnięcia optymalnej temperatury zapewnia energia elektryczna, która w połączeniu z ciepłem z kolektora gruntowego jest ekologiczna i bardzo tania. Latem, system może działać w sposób odwrotny i możemy ekonomicznie chłodzić budynek.

Wydajność (COP - Coefficient Of Performance) gruntowych pomp ciepła nowej generacji wykorzystywanych w tych instalacjach jest bardzo wysoka. Uważa się, że COP wynosi średnio od 4 do 5 - co oznacza, że na każdy 1kW zużytej energii elektrycznej pompa ciepła może wyprodukować 4 do 5kW energii cieplnej . Kluczem do tak wysokiej wydajności instalacji z gruntową pompą ciepła jest stała temperatura, którą pobieramy z Ziemi.

Dużą zaletą pompy ciepła jest jej żywotność. W przeciwieństwie do kotłów, w pompie ciepła nie zachodzi proces spalania przez co jej żywotność jest liczona na min. 30lat. Przez ten okres czasu nawet najlepszej jakości kocioł nie jest w stanie wytrzymać, a wymiana go na nowy będzie liczyła się z kolejnymi kosztami.

Kolejną rzeczą na której możemy zaoszczędzić przy zastosowaniu pompy ciepła jest to, że nie trzeba budować komina i przygotowywać specjalnego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownie oraz na skład opału. Ponadto nie dotyczą nas koszty związane z przyłączem jak jest to w wypadku np. gazu ziemnego.

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii pompa ciepła może być zdalnie sterowana przez smartfon, tablet czy przeglądarkę internetową. W związku z tym, gdy nie ma nas w domu możemy na odległość regulować jej pracę, co również przyczyni się do obniżenia kosztów. Co więcej istnieje też możliwość zsynchronizowana pompy z taryfą energetyczną.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy- naszym czasie. Obecnie nie ma nic bardziej cennego niż czas, którego mimo postępu technologii ciągle brakuje. Pompa ciepła jest najbardziej komfortowym ogrzewaniem które da nam spokój i nie zabierze czasu przez dziesiątki lat.